niedziela, 13 marca 2011

Znaki Katowic - Hala 'Spodek' i Pomnik Powstańców Śląskich

SPODEK
Hala widowiskowo-sportowa, miejsce ważnych wydarzeń kulturowych.  Pierwotnie hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej, i pod którą to nazwą działała do 1997.
W 1959 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na projekt hali sportowej w Katowicach. Wygrał projekt przedstawiony przez zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. konstruktorzy:
dr inż. arch. Andrzej Żórawski - główny konstruktor
inż. Andrzej Włodarz 
dr Wacław Zalewski 
W 1973 roku Katowiczanie wymyślili pierwszą nazwę dla hali widowiskowo-sportowej "Latający Spodek".
Przez lata Spodek był miejscem wielkich imprez artystycznych.
W Spodku wystąpili m.in. Charles Aznawour, Susi Quatro, John Mayal, Eric Clapton, Drupi, Sting,  Jean Michel Jarre, Chris Rea, Toto Cotugno, Clif Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Dalida, Vanesa Mae,  Deep Purple, Simple Red, Metallica, The Cure, Status Quo, Cocto Twins, Electic Light Orchestra, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Sepultura, Black Sabbath, Kraftwerk, Saxon, Lokomotiv GT, Mike Oldfield, The Kelly Family, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode, od 25 lat na scenie Spodka gości Fesiwal Rawa Blues, od 20 lat festiwal Metalmania, a do  7 lat  “Mayday” - festiwal muzyki techno.
 

Wyświetl większą mapę


POMNIK 'TRZECH SKRZYDEŁ'

 
Zbudowany w 1967 roku pomnik jest największym i najcięższym w Polsce! W odróżnieniu od wielu podobnych konstrukcji miał nie jednego, ale aż dwóch projektantów. Pierwszym (odpowiedzialnym za formę rzeźbiarską) był profesor Grzegorz Zemła. Natomiast koncepcję architektoniczną "Skrzydeł" stworzył Wojciech Zabłocki.
Istotną rolę pełni również kształt pomnika. Każde ze skrzydeł upamiętnia jedno z powstań śląskich, odbywających się kolejno w 1919, 1920 i 1921 roku. Wszystkie są symbolem trudnej drogi do wolności, a jednocześnie przypominają o waleczności i poświęceniu naszych przodków.
  • I powstanie śląskie - od 16 sierpnia do 26 sierpnia 1919
  • II powstanie śląskie - od 19/20 sierpnia do 25 sierpnia 1920
  • III powstanie śląskie - od 2/3 maja (już po plebiscycie) do 5 lipca 1921

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz